Logar Bakımı Neden Yapılmalıdır

En önemli sebebi kanalizasyon tesisatında sonradan meydan gelebilecek bir arızanın yâda tıkanmanın önüne geçilebilmesidir. Kanalizasyon tesisatında tıkanma olduğu zaman açılması ve tadilatı oldukça zahmetli bir iştir. Logar bakımlarının zamanında yapılması ve kontrol edilmesi ile kanalizasyon tesisatında bir arızanın olup olmadığı tespit edilir.

Logar içerisine gelen ve logar içerisinden iski kanalizasyon borusuna bağlanan borulardaki atık su akım hızı ve atık su seviyesi, kanalizasyon tesisatındaki boruların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yâda borularda bir çökme ve tıkanıklığın olmasına göre değişir.

Arıza ve tıkanık olduğu zaman atık suyun boru içerisinde akım hızı yavaşlar ve hacimsel olarak seviyesi yükselir, yani boru içerisinde tıkanıklık varsa o noktada su geçişi yavaş olacağı için boru içerisinde suyun yoğunlaşmasına ve borunun tamamını doldurmasına neden olur. Zamanında yapılan kontrol ve bakım ile boru içerisindeki suyu yavaşlatan birikinti yâda cisim giderilerek kanalizasyon tesisatının tıkanmasının önüne geçilebilir, bu birikinti giderilmezse zamanla borunun tamamını kaplayabilir, çünkü atık su içerisindeki yağlar yavaşlayan su içerisinde taşlaşır.

Kanalizasyon tesisatında meydana gelen arızalar ve tıkanmalar çoğu zaman anında fark edilmez, ilk başta lağım kokusu şeklinde hissedilir ilerleyen zamanlarda tıkanıklık boru içerisindeki su geçişişin tamamen engellemesi anlaşılır, bu içerisinden su geçişi tamamen durduğunda üst katlarda kullanılan banyo ve tuvalet suları bodrum ve zemin katların tuvaletlerinden taşmaya başlar. Lağım taşması artık gözle görüldüğü için ve koku ile birlikte etrafta bulunan eşyaları ıslattığı için tıkanıklığın açılması yönünde çalışmalar başlatılır.