ALÇI SIVA

Alçı sıva, duvar yapımında kullanılan tuğla, beton, brüt beton vb. malzemelerin ve kaba sıvaların üzerine yapılabilen sıva çeşididir. Alçı taşı düşük yoğunlukta, toksik olmayan, toprağın su tutmasını sağlayarak bitki ve hayvan yaşamını desteklerken aynı zamanda suda bulunan mikroorganizmaları absorbe eden bir maddedir. Bünyesinde barındırdığı Yanmaz ve dayanıklı bir malzeme olması nedeniyle bina ve yangın sigortası otoriteleri tarafından da kabul görmektedir.

ALÇI SIVA ÇEŞİTLERİ

  •  Perlitli Alçı Sıva : Isı yalıtımı ve ses yalıtımı kabiliyeti, pirizi ve işleme süreleri yükseltilmiş, gazbeton, briket, tuğla vb. yapı malzemelerinin üzerine uygulanabilen hazır sıva alçısıdır.
  •  Perdahlı (saten) Alçı Sıva : En önemli özelliği uygulandığı yüzeyleri cam gibi parlak ve pürüzsüz hale getirmesidir. Duvarlarda ince sıva veya alçı sıvasının üzerine ve kirli ya da boyanmış yüzeylere uygulanabilen düzeltme sıvasıdır.

BOYAMA SİSTEMLERİ VE PRENSİPLERİ

YAĞLI BOYA SİSTEMİ

Hammaddesi tabii reçineler ve bezir yağlarıdır. Bezir yağı keten tohumundan elde edilir. Cenderelerden geçirilerek 100 kg keten tohumundan 35 kg bezir yağı elde edilir. Keten tohumlarının kaynatılması ile elde edilen bezir yağına kaynamış bezir yapı denir. Yağlı boyalar ahşap doğramalar, duvarlar ve benzeri yüzeylere uygulanır.

SENTETİK BOYA SİSTEMİ

Sentetik sistem boyaların hammaddesi tabii reçineler olmakla beraber, reçineler fabrikalarda kimyasal işlemlere tabi tutularak sentetik hale getirilir. Bu hammadde ile yapılan boyalara sentetik boyalar denir. Ahşap ve metal yüzeylere uygulanır.

SELÜLOZİK BOYA SİSTEMİ

Hammaddesi odun özüdür. Odun özü fabrikalardan çıkartılarak kimyasal işlemlere tabi tutulur. Selülozik boyalar çabuk kurur ve kırılgan bir boya yüzeyi oluşturur. Bu nedenle ahşap yüzeylere uygulanmaz. Çabuk kuruduğu için fırça ile uygulanamaz, fırça ile uygulama yapılması durumunda yüzeyde iz bırakır. Selülozik boya metal yüzeylere boya tabancı ile uygulanır. İnceltme işlemi tiner ile yapılır.

ÖZEL SİSTEM BOYALAR

  •  Nitroselüloz boya : Selülozik ve sentetik arası özellik gösteren, selülozik boyadan daha geç kuruyan parlak bir boyadır. Metal ve mobilya üzerine uygulanır.
  •  Emaye Boyalar : Belirli bir ısı derecesinde pişirilerek fırınlanan boyalardır. Tabanca ile uygulanır. Çok sert ve dayanıklıdır. Buzdolabı, lavabo, banyo küvetleri vb. araçların yüzeyine uygulanır.
  •  İspirtolu Boyalar : Ana maddesi analin toz boyalar ve ispirtodur. Analin toz boya ispirtoda eritilir ve ahşabın yüzeyine sürülerek ahşaba renk verir.
  •  Lake Boyalar : Sentetik ayarı bir boyadır. Üstün yayılma özelliği gösterdiğinden yüzeyi iyi bir şekilde kapatır. Mobilya ve ahşap yüzeylere uygulanır.
  •  Emülsiyon Boyalar : Plastik sistem boyalardır. Akrilik esaslıdır. Genellikle duvar yüzeylerine uygulanır.

Bu sistemler dışında özel amaçlarla v sanayide kullanılan pinoteks gibi ahşap koruyucu, oto boyaları, mobilya boyaları, sentetik fırın boyaları, klor, kauçuk, vinly, katran ve asfalt esaslı vb. çeşitli boya sistemleri bulunmaktadır. Boyaların çeşitleri, kullanım alanları, özellikleri boya imal eden farikaların kataloglarında belirtilir.